Allah sabradenlerle beraberdir.
Reklam

ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN 7.03.2019 Perşembe-Yüreğir/ADANA

PDFYazdıre-Posta

BİİZNİLLAH 1 RECEB 1440 7 MART-2018 Perşembe günü ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICI,7 Mart, Perşembe de REGAİB KANDİLİ’Nİ İDRAK EDECEĞİZ.

Bugün 7 Mart 2019 Perşembe günü Üç ayların birincisi olan RECEP ayının BİR’İ olacak. Aynı şekilde 7

Mart 2018 Perşembe gününü Cumaya bağlayan gece Regaib Kandilidir. Peygamberimiz böyle mübarek gecelerin gündüzünü oruçla gecesini ibadetle geçirirdi. Bu orucu ya bir gün öncesinden ya da bir gün sonrasını ekleyerek 2 gün oruç tutardı. Unutulan her sevginin, her dostluğun ve de her  kardeşliğin gönüllerde yeniden tazelendiği bir buhur gibi koktuğu andır  Kandiller…

Ben de bu güzel duyguların gönüllerimizden hiçbir zaman eksilmemesi  temennisiyle kandilinizi en samimi duygularla tebrik eder, sağlık, mutluluk ve esenlikler dilerim.

Regaip, elde edilmesi arzu edilen değerler demektir. Bu mübarek gecede, Yüce Mevla kullarına bol bol rahmet ve hibede bulunduğu için bu adı almıştır.

Regaip gecesinin içinde bulunduğu Recep ayı, halk dilinde "üçaylar" olarak anılan rahmeti, bereketi ve mağfireti bol olan manevi bir ticaret mevsimine girişimizin habercisidir. Recep ayı Kuranda haram aylar diye anılan dört aydan bir tanesidir. Regaib gecesinin böyle bir ayın içinde yer alması, aynı zamanda bu gecenin önemini de ifade etmektedir. Konuya ilişkin ayette Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

"Allah katında ayların sayısı on ikidir Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu Allah’ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin.(Tövbe suresi, ayet:36)

Hz. Peygamberin yaptığı şu dua üç aylara verdiği önemi belirtmektedir: "Allah'ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek eyle ve bizi Ramazan'a kavuştur."(Ahmed b. Hanbel, Müsned, I/259) 2)

Yeni bir üç aylara daha girmek üzereyiz.

Birincisi Recep ayı… Onun ilk cuma gecesi, Regaip Gecesi’dir.

Üç ayların girmesiyle birlikte Müslümanların ruhlarını bambaşka bir hava kaplar. Çünkü bu aylar İlahî rahmetin coştuğu aylardır. Sair vakitlerde iyilik ve hasenelere on sevap veriliyorsa Recep, Şaban ve Ramazan aylarında gittikçe yükselen bir nispette kat kat fazla sevap verilir.

Meselâ başka zamanlarda okunan her bir Kur’ân harfi için en az on sevap yazılmaktadır. Recep ayında bu sevap 100 olarak yazılır, Şâban’da 300′ü aşar, Ramazan’daysa 1000′e çıkar. Cuma geceleri binleri bulur. Kadir Gecesi’nde 30 bine ulaşır.

HAKİKATİ ÇAĞA UYDURMAK DEĞİL, ÇAĞI HAKİKATE UYDURMAK GAYESİYLE KANDİLİNİZ VE CUMANIZ MÜBAREK OLSUN. SELAM VE DUA İLE.

REGAİB KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN