Allah sabradenlerle beraberdir.
Reklam

KURBAN YETİMİN YÜZÜNDEKİ TEBESSÜMDÜR 12.07.2021 Pazartesi-Yeşilyurt/MALATYA

PDFYazdıre-Posta

ALLAH NASİP EDERSE 20 TEMMUZ 2021 SALI GÜNÜ KURBAN BAYRAMINI İDRAK ETMİŞ OLACAĞIZ. O GÜN BABALARIMIZIN İbrahim (AS) GİBİ SAĞLAM BİR İTİKATA SARILARAK KURBAN KESMESİNİ, KADINLARIMIZIN HACER ANNEMİZ GİBİ ALLAH’IN EMRİ SÖZKONUSU OLDUĞUNDA TAM TESLİMİYET GÖSTERDİĞİ GİBİ TAM TESLİMİYET GÖSTERMELERİNİ, ÇOCUKLARIMIZN DA

İSMAİL (AS) GİBİ BABALARININ EMRİ KARŞISINDA TAM BİR TESLİMİYET GÖSTERDİĞİ GİBİ BİR TESLİMİYET ÖRNEĞİ GÖSTERMEMİZ GEREKİYOR.

KURBAN’I ANLAMAK İÇİN HZ. İBRAHİM İLE HZ. İSMAİL’İN YAŞADIĞI TARİHİ OLAYI İYİ ANLAMAK GEREK... HZ. İBRAHİM’İN; ALLAH İÇİN; EN SEVDİĞİNDEN VAZGEÇEBİLME SİMGESİ OLMAK; OĞLU HZ. İSMAİL’İ İLÂHÎ EMİRLE KURBAN ETME İMTİHANINA TABİ TUTULMAK. BU İMTİHANDA, ŞEYTANIN VESVESELERİNE İTİBAR ETMEMEK HZ. İSMAİL İSE; “TESLİM OL, KURTUL”UN SEMBOLÜ OLMAK. HZ. İSMAİL GİBİ TEREDDÜTSÜZ TESLİM OLUP, İMTİHANI KAZANIP KURTULMAK.

BULUNDUĞUMUZ NOKTADA KURBANLARIMIZ HAZIR ORTADA DURUYOR İNŞAALLAH. AMA NE İBRAHİM (AS) HALİLULLAH GİBİ BİR BABA; NE HZ.HACER ANAMIZ GİBİ BİR ANA NE DE HZ.İSMAİL (AS) GİBİ BİR ÇOCUK VAR. GELDİĞİN KADAR DEĞİL, GÖRÜNDÜĞÜN KADAR MUTLUSUN. VE SAKIN UNUTMA; GİTTİĞİN KADAR DEĞİL, HAK ETTİĞİN KADAR UNUTULURSUN!

Kurban Hz.Hacer annemizin Hz İsmail'in kurumuş dudaklarına su aradığı iştir. Kurbanı kurban bayramında icra ediyoruz. Mekke’de Hac yapmak için Mekke'nin giriş yerlerinde İhrama gireriz. İhram Müslümanlar için ahirette tekrar dirilişin sembolu olan bir bayraktır.

Eğer biz zamanında kurban etmemiz gerekenleri kurban etseydik bugün islam dünyasında ehl-i küfür kanlarınızı oluk oluk akıtıp bizi perişan edemezlerdi. Nasıl ki bir mıh bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı bir komutanda bir orduyu kurtardığı gibi biz Müslümanlar geçmişte zekatlarımızı tam verip namazlarımızı düzgün kılıp Oruçlarımızı tam tutup sadakalarımızı eksiksiz verseydik bugün İslam alemi böyle perişan olur muydu? İşte biz zamanında kurban edilmesi gerekenleri kurban etmediğimiz için bugün küffar ehli bizi ezip geçiyor.

Kurban, bayramında kurban kesmek insanlık hayatında çok büyük bir inkılabtır. Kurban bayramında kurban kesmek büyük bir imtihandır. Bu büyük imtihanı dedemiz İbrahim (as) Hacer Anneanneniz ve ağabeyimiz Hz.İsmail (as) hiç tereddütsüz kabullenerek başarmışlardır.

İbrahim (as) zamanına gelene kadar her kurban bayramı geldiğinde insanlar erkek çocuklarını kurban ederlerdi. İşte İbrahim (as) önce verdiği söz üzerine oğlu İsmail (as) ddaha delikanlı yaşına gelmediği halde Rabbim İbrahim (as)’a sözünü rüyasından gösterdi. O da hiç tereddüt etmeden oğlunu şimdi ki Mekke’deki Kurban kesim yerine götürüp hiç tereddüt etmeden kurban etmeye kalkmıştır.

Kurban olduğumuza kurban kesmek için AİLE VE TOPLUMU MEYDANA GETİREN FERTLER ARASINDA TAM BİR AHENK OLMASI GEREKİR. İŞTE DEDEMİZ İBRAHİM (as) AİLEDE TAM BİR AHENK SAĞLADIKTAN SONRA OĞLU İSMAİL (as)’I KURBAN ETEMYE GÖTÜRMÜŞTÜR.

KURBAN OLMAK KURBAN KESMEK BİR DAVADIR. “Bir dava, uğrunda ölünecek kadar değerli değil ise, uğrunda yaşanacak kadar da değerli değildir!

BİR DEFA; “RABBİM BİZE GERÇEK KURBAN BAYRAMI VE KURBAN KESMEYİ NASİP ETSİN. İNŞAALLAH DİYOR VE DÜNYADA NE KADAR FAKİR-FUKARA, GARİP GURABA, YETİM, YETEMA VARSA BAŞTA ONLAR OLMAK ÜZERE BÜTÜN MÜSLÜMANLARIN KURBAN BAYRAMINI TEBRİK EDİYORUM. SELAM VE DUA İLE.